קטגוריות
עיצוב בתים

ריצוף הבית עם רצפת פרקט עץ או סינטטי

שימוש בפרקט מעץ או פרקט סינטטי לצורךריצוף או חיפוי של רצפות הבית, יכול להתאים גם בבתים וגם בדירות, ואף למרכזים מסחריים ולקניונים, לאולמות ספורט ולמקומות נוספים. אך מהן התועלות והיתרונות של ריצוף רצפה מפרקט עץ ? האם כל סוגי הפרקטים אכן דומים וכמעט זהים? האם ההבדל הוא רק בצבע או בצורה הנראית לעין? חשוב לדעת כי ישנם סוגים שונים של פרקט, וההבדלים יכולים להיות ניכרים הן בעמידות, הן בחומרי הגלם, הן במחירי הפרקט והן בחזות.

האם להתקין בבית פרקט מעץ או פרקט סינתטי?

השאלה הראשונה שחשוב לשאול היא האם מעדיפים פרקט עץ או שמעדיפים דגם סינטטי. ככלל, הפרקט מהווה תמיד חיפוי יפה מאוד שמעניק חזות מיוחדת יותר לכל חדר בתוך הבית וכן למשרדים או לבתי עסק שרוצים לשדר תחושה יוקרתית. אך מהו ההבדל בין פרקט עץ לבין פרקט סינתטי? פרקט עץ מיועד לאנשים שאינם מעוניינים להתפשר ורוצים את הדבר האמיתי. אמנם גם דגמים סינתטיים יכולים להיות יפים מאוד, והמראה אפילו עשוי להטעות, אבל לא קיימת זהות במאת האחוזים. פרקט עץ לרוב יקר יותר, אך לא פחות חשוב – הוא דורש תחזוקה מוקפדת יותר. עץ חשוף יותר לפגעי לחות או שמש ויש מפעם לפעם לטפל בו באמצעות שמן מיוחד לטיפול בעץ. דגם סינתטי למעשה אינו דורש תחזוקה מיוחדת ועמידותו גבוהה.

פרקט עץ, למינציה, או גושני -מידע ומחיר

פרקט עשוי עץ יכול להיות בנוי משכבה אחת של עץ גושני, או בנוי משכבות. במקרה של שכבות, רק השכבה העליונה, הנראית לעין, תהיה עשויה מהעץ הכי יקר, והיתר – מתשתית פחות יקרה. ככלל, כאשר מדובר בפרקט רב שכבתי, קיומן של יותר שכבות מתבטא במחיר יקר יותר. לעומת פרקט העשוי עץ טבעי , פרקט העשוי למינציה בנוי באופן שונה – במקום לוחות עץ נעשה שימוש ב-HDF – חומר שעשוי סיבי עץ שנדחסים בצפיפות מאוד גבוהה. החומר נחשב לעמיד מאוד ועל מנת ליצור את מראה הפרקט עושים שימוש בהדבקה מיוחדת של דוגמאות נבחרות.

גם בדגמים הסינתטיים יש איכויות שונות, כאשר איכות גבוהה תעלה במחיר גבוה יותר אך תחזיק מעמד למשך פרק זמן ארוך יותר. גם כאשר מדובר בפרקט עץ וגם כאשר מדובר בפרקט סינטטי, מחיר הפרקט לצרכן הוא פונקציה של איכות, עובי, עמידות וגודל (שטח במטרים).

בחירת פרקט לבית – החלטה לגבי המראה המועדף

הבחירה בפרקט תהיה, אם כן, מבוססת על איכות ועל מחיר, אך לא פחות מכך – גם על המראה של הפרקט. ניתן לבחור פרקט הבנוי מלוחות ארוכים וצרים, שיתאימו מאוד כאשר מדובר בריצוף של חללים גדולים יותר. ישנם פרקטים שעשויים לוחות יותר רחבים. יש לוחות סטנדרטיים ולא סטנדרטיים ויש גם דגמים דמויי אריחים קטנים ומעוצבים, בדוגמאות מיוחדות ומשתלבות. מבחינת צבע, ישנם פרקטים שיהיו בעלי גוון אחיד, אך יש פתרונות לאלה שמעדיפים גוונים משתנים שנותנים אפקט טבעי יותר. לצד דגמים בהירים ומעודנים יש גם דגמים כהים. לפני הבחירה, כדאי לבחון דוגמאות שונות וצבעים שונים ורק לבסוף – לבחור את הטוב ביותר עבורכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *